REKLAMA

Pasjans pająk

Zasady gry:

Pasjans Pająk należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych gier karcianych. Jego zasady są stosunkowo proste, a możliwość wyboru poziomu trudności gry, sprawia, że sięgają po niego zarówno początkujący jak i bardzo zaawansowani gracze. O poziomie trudności, decyduje ilość kolorów kart użytych w grze. Na samym początku rozgrywki musimy więc zdecydować, czy gramy 1, 2 lub 4 kolorami. Najłatwiej gra się jednym kolorem. Pasjans Pająk o najwyższym poziomie trudności korzysta z 2 kompletnych talii kart, czyli 4 kolorów.

Po wybraniu poziomu, przechodzimy do właściwej gry, w której potasowane karty zostają rozdane do 10 kolumn roboczych oraz 5 stosów rezerwowych. Po rozdaniu wszystkich kart, rozpoczynamy układanie pasjansa. Między kolumnami możemy przenosić pojedyncze karty lub malejące sekwencje kart w kolorze. Musimy tylko pamiętać, aby przenoszoną kartę lub sekwencję, położyć na karcie o jeden stopień wyższej, niezależnie od koloru. Na pustym polu możemy położyć dowolną kartę lub uporządkowaną sekwencję. W trakcie gry musimy skorzystać z dodatkowych kart ułożonych w stosach rezerwowych.

Celem gry Pasjans Pająk jest zbudowanie 8 uporządkowanych sekwencji. Jeśli sekwencja będzie kompletna (13 kart w tym samym kolorze, ułożonych w kolejności od króla do asa), to zostanie automatycznie przeniesiona na pole końcowe. Ta wersja pasjansa posiada ograniczenie czasowe. Aby wygrać, nasze sekwencje musimy zbudować w dozwolonym czasie, którego długość zależy od wybranego poziomu gry.